Monolit 3

Written by: Architektura

Monolit- kolekcja domów z kamienia pod Gdańskiem

W Straszynie powstaje osiedle a właściwie wyjątkowa kolekcja domów, których bryły zostały wykończone kamieniem. To dzieło pracowni Paweł Lis Architekci

Paweł Lis:

„Oczekiwaniem inwestorów było stworzenie osiedla gdzie każdy dom będzie inny, gdzie jakość architektury ma stanowić o jego oryginalności. Kiedy zobaczyłem teren inwestycji od razu w mojej głowie pojawił się widok dryfujących gór lodowych. Stojąc na krawędzi skarpy patrzyłem na teren jaki formował się tutaj przed milionami lat.

Monolit 1

Budynki zainspirowane zostały Torosami czyli spiętrzonymi przez wiatr i prądy morskie „górami lodowymi” występującymi na Bałtyku w okolicach Półwyspu Helskiego. Bryły budynków zwieńczone kamiennymi skosami dachów, ukośne linie okien czy dynamiczne nadwieszenia pięter nawiązują do geometrii połamanej i spiętrzonej kry lodowej. Całość wpisuje się w uformowaną w prawiekach skarpę z potokiem, porośniętą starymi dębami, których konary przecinają powietrze w różnych kierunkach.

Paweł Lis:

„Wędrujące Torosy to absolutnie wyjątkowe zjawisko, które w istotny sposób wpłynęło na ostateczny wygląd budynków.”

Monolit 2

Osiedle swoją nazwę zawdzięcza monolitom czyli ogromnym głazom narzutowym pozostawionym przez epokę lodowcową, które występują w rejonie żuław wiślanych. Często takie głazy stanowiły miejsce kultu dla zamieszkujących tutaj ludów, które kojarzone było z płodnością i urodzajem. Struktura Monolitu znalazła swoje odbicie w kamiennym wykończeniu dachu i elewacji budynku. Uzyskana w ten sposób spójna forma domów i jej skalny rzeźbiarski charakter dobrze oddaje ducha tej nazwy.

Monolit 5

Osiedle zostało zlokalizowane na unikalnej działce, której teren jest wyniesiony ponad metr nad poziom ulicy a jej krawędź kończy się skarpą porośniętą starodrzewiem. Na kamienistym dnie skarpy przepływa strumień Raduni.

Monolit 7

Konstrukcja domów została oparta o żelbetowe ściany gr 18cm i stropy monolityczne. Elewacje i dach zostały zaprojektowane w systemie wentylowanym i wykończone płytami szarego twardego piaskowca z Męciny obok Nowego Sącza. Na parterze została zaprojektowana strefa dzienna z salonem, jadalnią i otwarta kuchnią. Jest także gabinet oraz łazienka. Wysokość użytkowa parteru wynosi 3m. Na piętrze znajdują się 3 sypialnie, pokój gościnny i 2wie łazienki. Wysokość użytkowa piętra to 2,7m. Budynki zostaną wyposażone w klimatyzację i rekuperację. Każdy lokal posiada 2wu stanowiskowy garaż w parterze z pom. technicznym. Bramy garażowe zostały zlicowane z elewacją.

Monolit 9

FUNKCJA: MONILIT-Osiedle 8 domów w zabudowie bliźniczej i wolnostojącej
LOKALIZACJA: Straszyn pod Gańskiem, ul. Marsa/Jowisza
POWIERZCHNIA UŻYTKOWA: 2160m2
ROK: 2021 w trakcie budowy.
INWESTOR: 4 KONCEPT sp. zoo i HERZINVEST sp. zoo
AUTOR: mgr arch. Paweł Lis,
WSPÓŁPRACA: mgr arch. Piotr Gasparski
KONSTRUKCJA: mgr inż. Jan Tolksdorf
Fotorender: Outrun

Tagi: , , Last modified: 2022-04-02