Written by: Architektura

Dom na przedmieściach

Dom na przedmieściach 1

Od architekta: Typowa dzielnica w kraju związkowym Vorarlberg, w Dolinie Renu, jak w każdym innym mieście, znamionuje otoczenie nowego budynku. To wszystko, to widoczne oznaki bezładnego rozrastania się miast. Bezosobowe miejsca zbudowane z rozproszonych osiedli i jednorodzinnych domów są przejawami rodzącej urbanizacji i zagęszczania doliny Renu.

Nietypowa posiadłość na typowych przedmieściach

Dom na przedmieściach 2

Pierwotnie posiadłość tę opracowano jako rodzinny dom dwupiętrowy w stylu przypominającym stare domy budowane w Dolinie Renu. Budynek ten został zniszczony wiele lat wcześniej w wyniku pożaru.

Dom na przedmieściach 3

Ze względu na z góry ustalony rozmiar oraz formę (najwęższy punkt mierzy zaledwie około 10,5 m szerokości), a także ograniczony dostęp do sąsiednich budynków dla straży pożarnej, możliwości do budowania wielopiętrowego budynku były ograniczone. Postanowiono więc wykorzystać daną przestrzeń i postawić na oryginalność.

Dom na przedmieściach 4

Parterowy dom z dziedzińcem

Najbardziej obiecującym i jednocześnie funkcjonalnym rozwiązaniem było stworzenie parterowego domu z dziedzińcem, Dziedziniec ten łączyłby poprzez otwartą przestrzeń dwie jak gdyby oddzielne części domu na zewnątrz zwiększając znacznie jego powierzchnię aż do granicy działki.

Z tarasu na szczycie domu można obserwować całą okolicę. Łatwo jest tu odpocząć i złapać jak najwięcej światła słonecznego przez cały dzień.

Dom na przedmieściach 5

Dom od środka

Części dzienne i jadalne budynku określone są jako otwarte i płynne przestrzenie. Prywatne pokoje są zgrupowane w tylnej części budynku. Wszystkie pokoje łączy zewnętrzny dziedziniec, który w lecie jest wykorzystywany jako dodatkowy salon. Dom jest ogrzewany gazem z ogrzewaniem podłogowym. Ogrzewanie wody jest możliwe poprzez zastosowanie paneli słonecznych. Podłogi i cała pierwotna struktura parteru zbudowane są z betonu. Fundamenty wzniesiono z mikropali, z uwagi na trudne podłoże.

Budynek otacza licząca 1,80 wysokości betonowa ściana, która określa obszar chroniony na zewnątrz. Fasady i ściany wykonane zostały z surowego betonu oraz drewnianej tekstury.

Dom na przedmieściach 6

Dom na przedmieściach 7

Architekci: Bechter Zaffignani Architekten
Lokalizacja: Vorarlberg, Austria
Rok: 2014
Zdjęcia: Rasmus Norlander
Zespół projektu: Jürgen Haller , ZTE Leitner, Schröcken (Konstruktor), Bernhard Weithas, Lauterach, Burtscher Bau, Bregenz (Przedsiębiorstwo budowlane).
Via: archdaily.com

Tagi: Last modified: 2015-01-24