Written by: Architektura Kuchnia Wnętrza

Otwarta Kuchnia – kiedy się sprawdzi, a kiedy nie?

Otwarta Kuchnia 1

Przez dziesiątki lat w kamienicach i blokach budowano małe, wydzielone kuchnie. Zdarzało się nawet, że były całkiem ślepe. Teraz jednak czasy są zupełnie inne i obowiązującym trendem jest otwarta kuchnia. To niezwykle praktyczne rozwiązanie ma również spory potencjał aranżacyjny. W dzisiejszym wpisie przyjrzymy się bliżej temu zagadnieniu i przedstawimy zalety i wady tego rozwiązania.

Otwarte przestrzenie

Jeszcze kilkanaście lat temu dwupokojowe mieszkanie kojarzyło się z małym metrażem i nieciekawym układem pomieszczeń. Obecnie sytuacja trochę się zmieniła i coraz częściej można znaleźć oferty typu „2 pokoje, 100m2”. Zgodnie z tym trendem otwierają się nie tylko pokoje, ale i kuchnie. Zamiast wydzielonego pomieszczenia otwarta kuchnia zazwyczaj jest połączona z pokojem dziennym, a od części wypoczynkowej oddzielona jest jedynie wyspą.

Główne wady i zalety

Niewątpliwie główną zaletą otwartej kuchni jest mniejsza powierzchnia jaką zajmuje.  Odpowiednio zaaranżowana będzie w pełni funkcjonalna, a problem ciasności będzie zniwelowany przez otwarty widok na salon. Takie rozwiązanie znakomicie się sprawdza również w czasie przyjęć, ponieważ całkowicie odpada problem przenoszenia jedzenia przez pół domu do pokoju, w którym bawią się goście.

Niestety oprócz zalet otwarta kuchnia ma jedną bardzo poważną wadę. Otóż zapachy, które zatrzymałyby się na ścianach konwencjonalnej kuchni w tym przypadku mogą bez przeszkód przenieść się na całe pomieszczenie, co niekoniecznie może pasować pozostałym domownikom. Dlatego też otwarte kucnie poleca się singlom, parom, ewentualnie rodzinom 2+1, gdyż w pozostałych przypadkach uniknięcie konfliktu może być trudne.

Jeśli w naszym mieszkaniu kuchnia jest oddzielona ścianą, a z jakichś przyczyn chcemy ją otworzyć należy lub zmienić jej położenie, należy sprawdzić czy ściana, którą chcemy wyburzyć się do tego nadaje (wyburzenie ściany nośnej nie zawsze jest możliwe i wiąże się z instalacją dodatkowych wzmocnień). Ponadto przeniesienie kuchni wiąże się ze zmianą układu rur co jest dodatkowym utrudnieniem. Z tego powodu czasami nawet jeśli marzy nam się otwarta kuchnia lepiej oszczędzić ściany i zlecić profesjonalną aranżację istniejącego pomieszczenia.

Podsumowanie

W dzisiejszych czasach otwarta kuchnia to wyznacznik stylu i oszczędności miejsca przy jednoczesnym zachowaniu wszelkich funkcjonalności. Z drugiej strony jest to rozwiązanie, które ma pewne wady mogące mieć znaczenie dla dużych rodzin. Tak czy inaczej warto przemyśleć ten temat, bo zmiany nie zawsze są złe i otwarcie kuchni może przynieść wiele pożytku.

Otwarta Kuchnia – kiedy się sprawdzi, a kiedy nie? Otwarta Kuchnia – kiedy się sprawdzi, a kiedy nie? Otwarta Kuchnia – kiedy się sprawdzi, a kiedy nie? Otwarta Kuchnia – kiedy się sprawdzi, a kiedy nie?

Via: Freshome.com

Tagi: Last modified: 2014-08-29