Większość osób, które miały okazję podróżować po krajach położonych w basenie Morza Śródziemnego, z pewnością zachwyciły się tamtejszym stylem aranżacji ogrodów. Nic więc dziwnego, że właściciele domów marzą o zorganizowaniu pełnego kolorów i zapachów kącika pod gołym niebem, który, dzięki umiejętnie dobranej roślinności, przywodzić będzie na myśl Grecję, Włochy czy Hiszpanię. Czy jednak ogród w śródziemnomorskim stylu ma w ogóle rację bytu w klimacie panującym w Polsce?
Południowy styl w kraju nad Wisłą
Na samym początku należy podkreślić, że nie ma raczej szans na wykonanie wiernej kopii śródziemnomorskiego ogrodu w naszych warunkach klimatycznych (przy czym ograniczenie to nie dotyczy ogrodów zimowych). Jednakże, choć z części roślin trzeba będzie po prostu zrezygnować (m.in. z przywodzących na myśl egzotykę palm czy cytrusów oraz charakterystycznych bugenwilli), wciąż pozostają szerokie możliwości na wykreowanie południowego klimatu w naszym ogrodzie. Uzyskamy go wybierając odpowiednie elementy małej architektury, określone kolory i gatunki drzewek, krzewów i kwiatów oraz dodatki, które determinują styl śródziemnomorski.
Dominujące barwy
Wystarczy, że wybierzemy rośliny oraz elementy uzupełniające (donice, kwietniki, meble ogrodowe) w odpowiednim kolorze, a ogród upodobni się do urokliwego południowoeuropejskiego zakątka na świeżym powietrzu. Postawmy więc na różne odcienie żółci, pomarańczowego, rdzy, piasku, intensywny błękit, czerwień, róż oraz uniwersalną, bo świetnie komponującą się z wszystkimi innymi barwami, bielą. Pamiętajmy, że jasne odcienie optycznie powiększą przestrzeń (to właśnie sprawia, że śródziemnomorskie ogrody robią pozytywne wrażenie nawet wtedy, gdy zorganizowane są na małej przestrzeni) i sprawią, że ogród będzie przyjemnie się prezentował nawet w bardziej pochmurne dni.
Charakterystyczne rośliny
Przejdźmy do najistotniejszej kwestii dotyczącej aranżacji ogrodu, tj. doboru roślin. W przypadku śródziemnomorskiego zakątka na świeżym powietrzu najlepiej sprawdzą się te z gatunku pnących, tj. powojnik, winorośl, odpowiedni gatunek róży czy też glicynia. Powinny one obrastać altany, pergole i trejaże. W polskich warunkach klimatycznych doskonale sprawdzą się wiecznie zielone rośliny takie jak barwinek i bluszcz. Dzięki nim ogród będzie cieszył ono nawet zimową porą.
Ogród pełen aromatów
Poza wspomnianymi wcześniej roślinami i dodatkami, śródziemnomorski ogród kojarzy się także z bogactwem aromatów. W związku z tym, organizując teren zielony w południowoeuropejskim stylu, nie możemy zapomnieć o ziołach takich jak mięta, bazylia, tymianek, szałwia czy lawenda. Piękne zapachy wydobywać się też powinny z kwiatowych rabat lub pojemników, w których zasadzić można irysy, liliowce, tulipany, hiacynty i mieczyki.
Zamienniki
Wspomnieliśmy już, że warunki klimatyczne panujące w Polsce nie pozwalają na uprawę wszystkich śródziemnomorskich roślin, jednak część z nich można bez przeszkód zastąpić. Najbardziej trafionym „zamiennikiem” w przypadku południowoeuropejskich roślin jest zatem oliwnik (zamiast oliwki), jałowiec skyrocket (zamiast charakterystycznych dla Toskanii cyprysów) oraz laurowiśnia (zamiast lauru).
Odpowiednie warunki
Śródziemnomorski ogród powinien być odpowiednio nasłoneczniony. Zrezygnujemy więc z kreowania południowoeuropejskiego stylu na działce od strony wschodniej czy też północnej. Ostatnią istotną kwestią jest odpowiednie nawodnienie – należy pamiętać, że ogród w stylu śródziemnomorskim wymaga dość częstego i obfitego podlewania. Do zastosowania zaprezentowanych tutaj sugestii powinien przekonać nas przede wszystkim fakt, że bez konieczności pokonywania ponad tysiąca kilometrów można przenieść się do zakątka, który swym klimatem nie odbiega od słonecznej Toskanii, Andaluzji czy też wysp greckich.