Written by: Ogród i taras

Jak urządzić ogród w stylu śródziemnomorskim

ródziemnomorski ogród

Większość osób, które miały okazję podróżować po krajach położonych w basenie Morza Śródziemnego, z pewnością zachwyciły się tamtejszym stylem aranżacji ogrodów. Nic więc dziwnego, że właściciele domów marzą o zorganizowaniu pełnego kolorów i zapachów kącika pod gołym niebem, który, dzięki umiejętnie dobranej roślinności, przywodzić będzie na myśl Grecję, Włochy czy Hiszpanię. Czy jednak ogród w śródziemnomorskim stylu ma w ogóle rację bytu w klimacie panującym w Polsce?

Południowy styl w kraju nad Wisłą

Na samym początku należy podkreślić, że nie ma raczej szans na wykonanie wiernej kopii śródziemnomorskiego ogrodu w naszych warunkach klimatycznych (przy czym ograniczenie to nie dotyczy ogrodów zimowych). Jednakże, choć z części roślin trzeba będzie po prostu zrezygnować (m.in. z przywodzących na myśl egzotykę palm czy cytrusów oraz charakterystycznych bugenwilli), wciąż pozostają szerokie możliwości na wykreowanie południowego klimatu w naszym ogrodzie. Uzyskamy go wybierając odpowiednie elementy małej architektury, określone kolory i gatunki drzewek, krzewów i kwiatów oraz dodatki, które determinują styl śródziemnomorski.

Dominujące barwy

Wystarczy, że wybierzemy rośliny oraz elementy uzupełniające (donice, kwietniki, meble ogrodowe) w odpowiednim kolorze, a ogród upodobni się do urokliwego południowoeuropejskiego zakątka na świeżym powietrzu. Postawmy więc na różne odcienie żółci, pomarańczowego, rdzy, piasku, intensywny błękit, czerwień, róż oraz uniwersalną, bo świetnie komponującą się z wszystkimi innymi barwami, bielą. Pamiętajmy, że jasne odcienie optycznie powiększą przestrzeń (to właśnie sprawia, że śródziemnomorskie ogrody robią pozytywne wrażenie nawet wtedy, gdy zorganizowane są na małej przestrzeni) i sprawią, że ogród będzie przyjemnie się prezentował nawet w bardziej pochmurne dni.

Charakterystyczne rośliny

Przejdźmy do najistotniejszej kwestii dotyczącej aranżacji ogrodu, tj. doboru roślin. W przypadku śródziemnomorskiego zakątka na świeżym powietrzu najlepiej sprawdzą się te z gatunku pnących, tj. powojnik, winorośl, odpowiedni gatunek róży czy też glicynia. Powinny one obrastać altany, pergole i trejaże. W polskich warunkach klimatycznych doskonale sprawdzą się wiecznie zielone rośliny takie jak barwinek i bluszcz. Dzięki nim ogród będzie cieszył ono nawet zimową porą.

Ogród pełen aromatów

Poza wspomnianymi wcześniej roślinami i dodatkami, śródziemnomorski ogród kojarzy się także z bogactwem aromatów. W związku z tym, organizując teren zielony w południowoeuropejskim stylu, nie możemy zapomnieć o ziołach takich jak mięta, bazylia, tymianek, szałwia czy lawenda. Piękne zapachy wydobywać się też powinny z kwiatowych rabat lub pojemników, w których zasadzić można irysy, liliowce, tulipany, hiacynty i mieczyki.

Zamienniki

Wspomnieliśmy już, że warunki klimatyczne panujące w Polsce nie pozwalają na uprawę wszystkich śródziemnomorskich roślin, jednak część z nich można bez przeszkód zastąpić. Najbardziej trafionym „zamiennikiem” w przypadku południowoeuropejskich roślin jest zatem oliwnik (zamiast oliwki), jałowiec skyrocket (zamiast charakterystycznych dla Toskanii cyprysów) oraz laurowiśnia (zamiast lauru).

Odpowiednie warunki

Śródziemnomorski ogród powinien być odpowiednio nasłoneczniony. Zrezygnujemy więc z kreowania południowoeuropejskiego stylu na działce od strony wschodniej czy też północnej. Ostatnią istotną kwestią jest odpowiednie nawodnienie – należy pamiętać, że ogród w stylu śródziemnomorskim wymaga dość częstego i obfitego podlewania. Do zastosowania zaprezentowanych tutaj sugestii powinien przekonać nas przede wszystkim fakt, że bez konieczności pokonywania ponad tysiąca kilometrów można przenieść się do zakątka, który swym klimatem nie odbiega od słonecznej Toskanii, Andaluzji czy też wysp greckich.

Czerwone krzesła, gliniane donice i jasne, kamienne mury – nawet bez palm można wykreować w ogrodzie śródziemnomorski klimat.

Via: gardenidea.me  Czerwone krzesła, gliniane donice i jasne, kamienne mury – nawet bez palm można wykreować w ogrodzie śródziemnomorski klimat.

Soczysta zieleń świetnie prezentuje się w towarzystwie  intensywnych odcieni niebieskiego.

Via: hgtv.com Soczysta zieleń świetnie prezentuje się w towarzystwie
intensywnych odcieni niebieskiego.

Sukulenty i kamienny murek przywodzą na myśl słoneczne toskańskie ogrody i patia.

Via.raftertales.com Sukulenty i kamienny murek przywodzą na myśl słoneczne toskańskie ogrody i patia.

Śródziemnomorski ogród to idealne miejsce na odpoczynek z kieliszkiem włoskiego wina w ręce.

Via: landscaping-pictures.net Śródziemnomorski ogród to idealne miejsce na odpoczynek z kieliszkiem włoskiego wina w ręce.

Ogród w południowym stylu wyróżnia się  nieregularnością linii i wielopoziomowością.

Via. raftertales.com Ogród w południowym stylu wyróżnia się
nieregularnością linii i wielopoziomowością.

Wykorzystanie lustra to niebanalny  pomysł na optyczne powiększenie ogrodu

Via. chameleongardensco.uk Wykorzystanie lustra to niebanalny
pomysł na optyczne powiększenie ogrodu

Kolejne wyróżniki śródziemnomorskiego ogrodu: kamienny grill i  altana z zielonym dachem

Via. houzz.com Kolejne wyróżniki śródziemnomorskiego ogrodu: kamienny grill i
altana z zielonym dachem

Tagi: , Last modified: 2014-01-30