Written by: Wnętrza Design Salon

Sofa idealna – praktyczny poradnik jak ją wybrać

Sofa 5

Sofa idealna to mebel, który posłużyć musi nam zarówno jako miejsce dobre na imprezy z przyjaciółmi, jak i na wspólne rodzinne wieczory filmowe. Musi być zatem elementem wyposażenia, który sprawdzi się w każdej sytuacji, zapracowując na miano siedziska doskonałego, jak i dodatkowo musi zawsze wyglądać świetnie. Wygoda, funkcjonalność i estetyka to podstawa przy dokonywanym podczas zakupów wyborze, bowiem idealna sofa to inwestycja na długie lata.

Ludzie kupując meble bardzo często przedkładają styl nad funkcjonalność. To częsty błąd, bowiem w przypadku zakupu sofy do własnego domu powinna spełniać się ona przede wszystkim w swojej roli. Dobierzmy ją zatem pod kątem wielkości, stylu życia, a także pod kątem dopasowania do reszty pomieszczenia. Sofa idealna dobierana do przestrzeni publicznej nie musi być wygodna, czy funkcjonalna. Jej rola to przede wszystkim funkcja reprezentacyjna.

Sofa idealna – sposób wyboru

  •      Postaw na funkcjonalność

sofa 2

Zdjęcie: Pixabay

Dopasowane elementy takie jak sofa i fotele są w stanie zaoferować komfort i dodatkowe miejsce do siedzenia dla Ciebie i Twoich gości. Taki wybór polecany jest osobom często goszczącym rodzinę, czy przyjaciół w swoim domu. Do mniejszych salonów, a także tych rzadko odwiedzanych lepszym pomysłem będzie zakup sofy z poduszkami. Na takim łóżku miło jest usiąść z książką, czy wygodnie rozłożyć się z gazetą i odpoczywać.

Wybór rodzaju mebla uzależniony jest od indywidualnych upodobań. Przemyślcie więc dobrze, czy wasza idealna sofa to komplet z fotelami, czy pufami, czy jednak pojedyncze łóżko z ozdobnymi poduchami.

·        Wybierz swój styl

sofa 4

Foto: Pixabay

Zadaj sobie pytanie: jaki styl lubię? Nowoczesny, klasyczny, minimalistyczny, etc. To punkt wyjścia, od którego powinieneś rozpocząć swoje poszukiwania.

·        Rozważ: miękka sofa kontra twarda

Sofa idealna to także ta, która zachęca do odpoczywania na niej. Musisz jednak wziąć pod uwagę fakt, iż bardziej miękki model zachęca do częstego i długiego przesiadywania oraz wylegiwania się na nim. Rozważając jak jędrna powinna być sofa idealna, wyznacznikiem powinna być dla Ciebie ponownie funkcjonalność. Pomyśl, że sofa ta powinna być na tyle twarda i sprężysta, by utrzymała bez problemu gościa z kieliszkiem wina w ręku, nawet jeśli jego równowaga będzie nieco zachwiana… Model bardziej miękki może oznaczać konieczność długiego szorowania po wizycie znajomych.

·        Niech współgra z wystrojem pomieszczenia

sofa 3

Foto: Pixabay

Sofa idealna może stać się numerem jeden jeśli chodzi o wystrój pokoju, stając się centralnym i najbardziej charakterystycznym punktem pomieszczenia. Możliwe jest też, by sofa stała się pięknie dobranym dodatkiem, uzupełniającym styl wnętrza. Wybierz taką sofę, która odzwierciedlać będzie Twoje upodobania. Jeśli interesuje Cię model prosty i klasyczny, zdecyduj się na zakup takiego. Możesz też wybrać taki model, nawet jeśli lubisz bardziej szalony styl – prosty patent i wzór łatwo ozdobić ciekawymi dodatkami, oryginalną fakturą, etc.

·        Poszukaj dobrego wsparcia

sofa 1

Zdjęcie: Pixabay.com

Sofa z wysokim tyłem oferuje dużo lepsze i wygodniejsze oparcie dla szyi i pleców. Większość modeli oferuje jedynie dobre oparcie dla pleców, pomijając zupełnie szyję. Jeśli więc masz zamiar spędzać na sofie mnóstwo czasu np. na oglądaniu telewizji, czy czytaniu, lepiej zaopatrzyć się w mebel z oparciem.

Tagi: , , , Last modified: 2016-08-08