Dekoracja wnętrz jest sprawą indywidualną. Wszystko zależy od indywidualnego gustu osoby dekorującej. Możliwych rozwiązań jest całe mnóstwo. Istnieje jednak kilka uniwersalnych wskazówek, których należy przestrzegać, by nasze wnętrze było piękne i funkcjonalne. Oto podstawowe zasady dekoracji wnetrz.

Sztuka iluzji

Wystrój wnętrza jest w dużej mierze uzależniony od metrażu i kształtu pomieszczenia. Niestety, sufitu nie podniesiemy i nie dodamy sobie kilku dodatkowych metrów kwadratowych. Ważne jest, by wszystkie meble i dodatki były dobrane pod wielkość wnętrza. Te najmniejsze można sztucznie powiększyć dzięki jasnym kolorom i powieszeniu luster. Usuwamy wszystkie niepotrzebne sprzęty, ozdoby i drobiazgi. Przytłaczająca ilość sprawia, że pokój wydaje się o wiele mniejszy, niż jest w rzeczywistości. Zasady dekoracji wnetrz mówią jasno – niech wszystko będzie jak najbardziej uniwersalne. Jeśli kupujemy siedziska, postarajmy się, by były puste i mogły służyć również jako skrzynia do przechowywania niektórych rzeczy. Meble również powinny być białe. Światło przez nie odbijane powiększa i rozświetla pomieszczenie.

Zabawa kolorami

Odpowiednie pomalowanie ścian może zrobić z pomieszczeniem prawie wszystko. Zdecydowane i ciemne barwy zmniejszają optycznie wnętrze, jasne – powiększają. Podobnie sprawa się przedstawia z sufitem. Jeśli zdecydujemy się pomalować go na ciemny kolor – oszukamy nasz mózg, któremu pomieszczenie będzie wydawało się niższe. Odwrotnie jest z bielą czy szarością. Zwróćmy uwagę również na sposób położenia paneli podłogowych. Również mają wielkie znaczenie. Poprzeczne położenie paneli poszerza wnętrze, a proste podkreśla szerokość i głębokość pokoju. Podobną funkcję pełnią pasy na ścianach.

Jasno – ciemno

Materiały, takie jak miękkie dywany pochłaniają hałas, ale niestety, również światło. By rozjaśnić pomieszczenie, warto użyć materiałów lśniących, odbijających promienie. Może być to lakierowana szafa albo parkiet na podłodze. O wpływie kolorów na nastrój człowieka chyba też nie należy nikomu przypominać. Metody kombinacji barw są niestety już zaawansowaną zabawą i spytać o nie należy wykwalifikowanego dekoratora. Pamiętajmy, dekorujemy nasz dom, ale niektóre zmiany będą wymagały dużej ilości pieniędzy i czasu. Najlepiej zrobić to raz, a porządnie. Dlatego stworzono zasady dekoracji wnętrz.

Photo by Dan Gold on Unsplash

Share Button