Written by: Wnętrza

Podstawowe zasady dekoracji wnętrz

dan gold 220226 unsplash

Dekoracja wnętrz jest sprawą indywidualną. Wszystko zależy od indywidualnego gustu osoby dekorującej. Możliwych rozwiązań jest całe mnóstwo. Istnieje jednak kilka uniwersalnych wskazówek, których należy przestrzegać, by nasze wnętrze było piękne i funkcjonalne. Oto podstawowe zasady dekoracji wnetrz.

Sztuka iluzji

Wystrój wnętrza jest w dużej mierze uzależniony od metrażu i kształtu pomieszczenia. Niestety, sufitu nie podniesiemy i nie dodamy sobie kilku dodatkowych metrów kwadratowych. Ważne jest, by wszystkie meble i dodatki były dobrane pod wielkość wnętrza. Te najmniejsze można sztucznie powiększyć dzięki jasnym kolorom i powieszeniu luster. Usuwamy wszystkie niepotrzebne sprzęty, ozdoby i drobiazgi. Przytłaczająca ilość sprawia, że pokój wydaje się o wiele mniejszy, niż jest w rzeczywistości. Zasady dekoracji wnetrz mówią jasno – niech wszystko będzie jak najbardziej uniwersalne. Jeśli kupujemy siedziska, postarajmy się, by były puste i mogły służyć również jako skrzynia do przechowywania niektórych rzeczy. Meble również powinny być białe. Światło przez nie odbijane powiększa i rozświetla pomieszczenie.

Zabawa kolorami

Odpowiednie pomalowanie ścian może zrobić z pomieszczeniem prawie wszystko. Zdecydowane i ciemne barwy zmniejszają optycznie wnętrze, jasne – powiększają. Podobnie sprawa się przedstawia z sufitem. Jeśli zdecydujemy się pomalować go na ciemny kolor – oszukamy nasz mózg, któremu pomieszczenie będzie wydawało się niższe. Odwrotnie jest z bielą czy szarością. Zwróćmy uwagę również na sposób położenia paneli podłogowych. Również mają wielkie znaczenie. Poprzeczne położenie paneli poszerza wnętrze, a proste podkreśla szerokość i głębokość pokoju. Podobną funkcję pełnią pasy na ścianach.

Jasno – ciemno

Materiały, takie jak miękkie dywany pochłaniają hałas, ale niestety, również światło. By rozjaśnić pomieszczenie, warto użyć materiałów lśniących, odbijających promienie. Może być to lakierowana szafa albo parkiet na podłodze. O wpływie kolorów na nastrój człowieka chyba też nie należy nikomu przypominać. Metody kombinacji barw są niestety już zaawansowaną zabawą i spytać o nie należy wykwalifikowanego dekoratora. Pamiętajmy, dekorujemy nasz dom, ale niektóre zmiany będą wymagały dużej ilości pieniędzy i czasu. Najlepiej zrobić to raz, a porządnie. Dlatego stworzono zasady dekoracji wnętrz.

Photo by Dan Gold on Unsplash

post new?mid=&wid=51807&sid=&tid=6810&rid=BEFORE OPTOUT REQ&t=1541929320982?mid=&wid=51807&sid=&tid=6810&rid=FINISHED&custom1=www.archipress

Tagi: , , , Last modified: 2022-03-22