Written by: Design Wnętrza

Jak dobrać kolor do wnętrza – sprawdzone patenty, które pokochasz

1 2

Dekorując mieszkanie, dom, czy biuro wiele osób zastanawia się jak dobrać kolor do wnętrza. Który kolor wybrać, by dane wnętrze nie tylko wyglądało dobrze, ale i by przebywanie w nim sprawiało przyjemność. Oto kilka sprawdzonych i zawsze pięknie wyglądających patentów, które sprawią, że pokochacie swoje salony, kuchnie, sypialnie, itd.

Pierwsza zasada jak dobrać kolory do wnętrza

Stara, sprawdzona zasada mówi, że najważniejsze jest żyć w zgodzie z samym sobą. Jeżeli zatem masz swój ulubiony kolor, wykorzystaj ten fakt. Nawet, jeśli w tej chwili nie jest to kolor będący trendem w dekoracji, nie szkodzi. Będzie on hitem w przestrzeni, w której się poruszasz i żyjesz.

Pomyśl, jak dobrać kolory

Istotnym elementem tworzenia aranżacji wnętrza jest odpowiedni dobór kolorów. Kolory znajdujące się blisko siebie na palecie barw wprowadzają spokój. Z kolei barwy kontrastowe dodają wnętrzu dramatyzmu. Zanim więc urządzisz dany pokój przemyśl, jaki typ wnętrza bardziej przemawia do Ciebie.

Kolory natury

Zawsze piękne i sprawdzone kolory, to kolory natury. Stonowane, tworzą bardzo przyjemne i miłe do mieszkania wnętrza. Ocieplają one atmosferę, sprawiając, że życie nabiera smaku. W takich wnętrzach z pewnością będziesz czuć się dobrze niezależnie od wieku.

Wybierz dobrą farbę

Jeśli będziesz malować ściany, koniecznie wybierz dobrej jakości farbę. Będzie miała ona znacznie żywsze i intensywniejsze wykończenie dzięki dobrym pigmentom.

Zredukuj kolory

Jeśli znajdziesz kolor, który kochasz, ale boisz się, że we wnętrzu może być za ciemno, poproś osobę, która miesza farbę, aby wykonała 50-procentowy odcień Twojego ulubionego koloru.

Sposób na zakupy

Jeśli boisz się jak dobrać kolor do wnętrza, weź ze sobą do sklepu z farbami, czy tapetami poduszkę, czy inny charakterystyczny obiekt z którym zestawiać będziesz dany kolor. Możesz zabrać też zdjęcie, dzięki czemu łatwo dobierzesz odpowiedni kolor, który komponował będzie się z resztą wnętrza.

Znajdź kolor łączący

Dobrym i sprawdzonym patentem jest znalezienie koloru, który będzie elementem każdego pokoju. Nada to spójnego wyglądu całemu wnętrzu. Wystarczy wykorzystać ulubiony kolor, którym w jednym pokoju pomalować można ścianę, w innym zaś wykorzystać go na przykrycie łóżka, czy na lampę.

Znaczenie kolorów

Nie bez znaczenia pozostaje również symbolika kolorów. Ciepłe kolory, takie jak czerwony, żółty i pomarańczowy dają energetyczny efekt. Niebieskie, zielone i szare są uspokajające.

Dobre zestawienia kolorystyczne

Wybierz mocne kolory na pomieszczenia w których bywasz rzadziej i które jednocześnie są mniejsze – typu biblioteka, pokój gościnny. Zawsze będą robiły one na Tobie i gościach dobre wrażenie, a jednocześnie nie będą przygnębiać na dłuższą metę.

Dobierz kolory zgodnie z przeznaczeniem wnętrz

Wybierz kolory w oparciu o przeznaczenie pomieszczenia. Jeśli zastanawiasz się jak dobrać kolor do wnętrza, może sprawdzić się zasada: pokoje dzienne mogą być jaśniejsze, zaś pokoje głównie użytkowane w nocy mogą być ciemne.

Bądź odważny!

Pozwól sobie na użycie śmiałego koloru. Nie musisz stosować go wszędzie. Wystarczy jeden, drobny akcent, by dany pokój nabrał wyjątkowego wyglądu. Czasem akcent w postaci poduszki w wyrazistym kolorze potrafi zdziałać istne cuda.

Baw się kolorem

Jednym z piękniejszych pomysłów na aranżowanie wnętrza jest wykorzystanie jednego koloru w różnych odcieniach. Zabawa kolorem, jego intensywnością, odcieniami, tonacjami to kapitalny wprost sposób na wyjątkowy wystrój. Niepowtarzalny i ponadczasowy. Jeśli posiadasz w sobie naturalną umiejętność łączenia barw, wykorzystaj ją do stworzenia perfekcyjnego wnętrza.

Podobnego zabiegu dokonać możesz dodając do wnętrza o jednym odcieniu dodatkowego koloru, który wyróżniać będzie się na tle całego pomieszczenia.

 

Tagi: , , Last modified: 2017-07-05